Orientální tanec prospívá našemu organismu jak po psychické, tak i po fyzické stránce. Jsou známe jeho blahodárné účinky. Žena si více uvědomuje sebe samu, vlastní tělo a izolaci specifických svalových skupin. Pravidelným procvičováním základních prvků se uvolňují zatuhlé svaly a následně správně prováděnou technikou se svaly posilují. Orientální tanec je tak jedním z nejvhodnějších způsobů tvarování a zpevňování těla. Postupně přináší svalovou pružnost a pevnost, půvab a grácii a probouzí ve Vás ženskost.
Většina tanečních prvků je prováděna v oblasti bříška, boků a zadečku. Tyto specifické pohyby jsou v harmonii se zbytkem těla a vyvolávají u diváka dojem, že hudba a tanečnice jsou "jedno". Rytmus je pro orientální hudbu velmi důležitý.
Pohyb blahodárně působí zejména na oblast pánve, jejímu uvolnění, dochází k prokrvení ženských orgánů, k zprůchodnění vejcovodů, zmírňují se příznaky PMS. Technika posilování pánevního dna působí jako prevence inkontinence.
Další pozitivní účinky tance jsou v oblasti zad. Je to právě páteř, která bývá nejvíce vystavena napětí a tlaku. Při tanci se protahuje zádové svalstvo, tím se zvyšuje pružnost a ulevuje se bolesti způsobenou špatným držením těla a nedostatkem fyzického cvičení.
Při prováděných prvcích jsou také v hojné míře zapojovány horní a dolní končetiny. Po čase jsou výsledkem pěkně tvarované nohy.
V neposlední řadě je vliv orientálního tance významný pro psychiku. V důsledku prokrvení celého organizmu dochází k odstranění bloků, zmírnění depresí, odreagování, posílení sebevědomí a usnadnění emoční rovnováhy.